گواهینامه Organic

دانشمندان بر این باور هستند که استفاده از محصولات ارگانيک هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت تأثير بالقوه ای بر افزايش سلامت دارد. اما دقيقا منظور ما از توليد محصول ارگانيک چيست؟ همان طور که اشاره شد محصول ارگانيک يا طبيعي، بدون دخالت آفت کش ها و کودهاي شيميايي فراوری مي شود. در واقع اين روش شيوه اي از کشاورزي است که طي آن در هیچ کدام از مراحل کاشت تا برداشت، جمع آوري و بسته بندي محصولات از کود شيميايي استفاده نمی گردد. هر چند اين محصولات به علت نامتعارف بودن در ابتدا فقط در فروشگاه هاي کوچک يا در بازارهاي محلي کشاورزان قابل دسترس بود، ولي در سال هاي اخير به طور گسترده ای در بيشتر فروشگاه ها قابل دسترسی است. استاندارد ارگانیک در ایران و جهان، برای به دست آوردن محصولات کشاورزی طبیعی و با کیفیت لحاظ می شوند. برای دریافت این گواهی، رعایت گواهی های  لازم در بخش‌های تولید، پرورش، فرآوری، کشت، برداشت و بسته‌بندی محصولات کشاورزی و غذایی ملزم و ضروری است.

سه نوع بخش درسیستم ارگانیک تعریف شده است :

  • بخش کشاورزی ( زراعت و باغی )
  • بخش شیلاتی ( پرورش فرآورده های شیلاتی)
  • پرورش دام و طیور ( گوشتی و تخم گذار)

انواع گواهینامه ارگانیک؛

در سیستم ارگانیک دو نوع ممیزی و صدور ایزو وجود دارد :

  • گواهینامه ارگانیک تولید کننده (Producer)
  • گواهینامه ارگانیک فرآوری (processor )

شاخصه‌ های لازم برای صادرات محصولات ارگانیک چیست؟

برای صادرات محصول خود، روند تولید، فرآوری و پردازش محصول باید کاملا  با اصول و قوانین اتحادیه اروپا و دیگر استانداردهای معتبر جهانی تطابق داشته باشد.

برای صادرات به اروپا و کسب گواهینامه ارگانیک COI، باید به صورت رسمی درخواست خود را به شرکت بازرسی مورد نظر مخابره کنید. آگاه باشید که این استاندارد برای ورود به گمرک کشورهای اروپایی، الزامی و واجب است. تنها با داشتن گواهی COI است که امکان ثبت و پیگیری محصول شما در گمرک کشور مقصد وجود داشته و در صورتی که روندهای طی شده با قوانین آنها کاملا تطابق داشته باشد، اجازه ورود شما به بازار هدف صادر خواهد شد.

 

گواهی بین‌ الملل:  برای صدور گواهی بین‌الملل، جغرافیای کشور مقصد دارای اهمیت شایانی است. مثلا برای صادرات به کشورهای اروپایی، باید سابقا در اخذ گواهی ارگانیک اتحادیه اروپا (تصویب شده در دهه 90 میلادی) موفق شده باشید. در صورت اخذ این گواهی، ارائه محصولات ارگانیک به همه کشورهای منطقه اروپا، عمده کشورهای قاره آسیا و قاره آمریکا برای شما ممکن می گردد.

هرچند قوانین و استانداردهای جهانی گوناگونی در رابطه با ارائه گواهینامه ارگانیک وجود دارد، ولی بسزا ترین آنها قوانین ارگانیک اتحادیه اروپا (EU) و برنامه ملی ارگانیک آمریکا (NOP) و استاندارد کشاورزی ژاپن (JAS) است.

آگاه باشید تنها با داشتن گواهی اتحادیه اروپا، نمی توانید محصولات خود را به ژاپن صادر کنید. عرضه محصولات ارگانیک در فروشگاه‌ های معتبر زنجیره‌ ای بین‌ الملل مانند NETO، REWE، LIDL، WAKMART و بدون نیاز به دریافت گواهی بسیار ارزشمند و شناخته شده Global G.A.P است.

قوانین ارگانیک اتحادیه اروپا (EU)

کشورهای اروپایی جز نخستین کشورهایی‌ اند که از عرضه محصولات ارگانیک به بازار خود پشتیبانی و دفاع کردند. قوانین ارگانیک EU، از معتبرترین و مشهور‌ ترین قوانین در دایره محصولات ارگانیک می باشند. با بدست آوری گواهی اتحادیه اروپا، شما می‌ توانید محصولات خود را به اکثر کشورهای جهان در هر 5 قاره صادر نمایید. به یاد داشته باشید که اولین و مهم‌ ترین بازار ارگانیک در سراسر جهان اروپا است و در راس آن کشور آلمان میباشد.

برنامه ملی ارگانیک آمریکا (NOP)

دومین گواهینامه ارگانیک حائز اهمیت در دایره مواد غذایی طبیعی و ارگانیک، برنامه ملی ارگانیک ملی آمریکا (NOP) می باشد. این گواهی نزد ایالات متحده، کانادا و دیگر کشورهای این قاره، معتبر و شناخته شده است. به خاطر داشته باشید که دومین بازار بزرگ جهانی در حوزه استفاده از مواد ارگانیک، ایالات متحده و کانادا هستند.

 

استاندارد کشاورزی ژاپن (JAS)

ژاپن، در گستره قوانین مرتبط به مواد غذایی از تولید و فراوری گرفته تا واردات و عرضه آن، قوانین و گواهی خاص خود را دارا است. هرچند قوانین NOP و EU برای ژاپن بسیار مورد قبول هستند، ولی برای صادرات به این کشور، داشتن چنین گواهی‌ هایی کفایت نمیکند، بلکه باید در دریافت استاندارد کشاورزی ژاپن (JAS) موفق شده باشید.