گواهینامه FSSC 22000

گواهینامه بین المللی FSSC 22000 چیست  و چگونه باید اقدام به اخذ این گواهینامه نمود؟ 

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی (Food Safety Management System) عنوان می شود. صدور گواهینامه سیستم ایمنی مواد غذایی FSSC 22000 ، صدور گواهینامه بین المللی است که، بر اساس ترکیبی از الزامات ISO 22000 و الزامات ایمنی FSSC توسط نهاد های صادر کننده گواهینامه ایزو، صادر می گردد.

الزامات FSSC 22000 توسط انجمن اعتبار دهی GFSI تدوین و منتشر می شود برای همین، نهاد های صادر کننده گواهینامه ایزو جهت صدور گواهینامه FSSC 22000  باید توسط GFSI اعتبار سنجی شده باشند.

 

FSSC 22000  چیست ؟

“FSSC 22000”  یک طرح صدور گواهینامه مدیریت ایمنی مواد غذایی است که توسط بنیاد FSSC 22000 اداره می شود. انجمن استاندارد FSSC 22000   توسط یک هیئت مدیره مستقل از سهامداران اداره می شود که تشکیل شده از نمایندگان چندین بخش در صنعت غذا است. FSSC 22000 برای کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی استفاده می شود.

ملزومات صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی یک سیستم بسیار دقیق برای مدیریت خطرات مواد غذایی برای سلامت انسان است و همچنین برای عرضه محصولات ایمن برای مصارف شرکت های صنایع غذایی.

2200FSSC  یک گواهینامه ایمنی غذایی GFSI شناخته شده است. این به مشتریان خاص شما این قابلیت را می دهد که به برنامه ایمنی وسلامت مواد غذایی شما اطمینان خاطر داشته باشند و بدانند که شما یک سیستم ایمنی غذایی سختگیرانه و بروز را به کار گرفته اید.

 

GFSI  ابتکار ایمنی مواد غذایی:

ابتکار عمل جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) از طریق برآورده کردن لزومات معیار گذاری ابتکار جهانی ایمنی غذا، تشخیص GFSI نشان می دهد که این طرح بلند مرتبه ترین گواهی ها را در سطح جهانی دارد و منجر به پذیرش بین المللی صنایع غذایی می شود. علاوه بر این، طرح FSSC 22000  به طور شایع ای توسط نهادهای معتبر در سراسر جهان پذیرفته شده و توسط ذینفعان ضروری مانند Food Drink Europe (FDE)و انجمن مارک های مصرف کننده (CBA) پشتیبانی می شود.

 

طرح FSSC 22000 الزامات مربوط به دستگاه های صدور گواهینامه، نهادهای معتبر و سازمان های آموزشی را برای وسیع کردن و اجرای عملیات خود برای رسیدگی و صدور گواهینامه از سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی سازمان ها در کل زنجیره تامین مواد غذایی تعیین می کند. استاندارد مربوطه تأیید می کند که سیستم مدیریت ایمنی غذایی سازمان با لزومات طرح مطابق است و سازمان می تواند مطابقت با این موارد را را حفظ کند.

امنه کاربرد FSSC 22000 برای چه نوع محصولاتی است؟

  • محصولات خوراکی حیوانی فاسد شدنی ( گوشت، ماهی، تخم مرغ، مجصولات لبنی )
  • محصولات گیاهی فاسد شدنی ( مانند : میوه های تازه، آب میوه، میوه های کنسرو شده، سبزیجات تازه و ذخیره شده )
  • محصولات با عمر طولانی مدت در محیط ( مانند : مح-صولات کنسرو شده، بیسکوییت، تنقلات، آرد، شکر، نمک، آب آشامیدنی، آب میوه ها، روغن و… )
  • بیوشیمی ( مثلا : ویتامین ها، مواد افزودنی و بیولوژیک ) اما غیر از کمک های فنی و تکنولوژیکی.

این سیستم برای تمام سازمان های زنجیره غذایی، صرف نظر از اندازه و پیچیدگی، عمومی یا خصوصی، سودآوری یا نه، کاربرد دارد.

چرا باید گواهینامه FSSC 22000 اخذ گردد؟

   FSSC 22000 توسط GFSI (ابتکار جهانی ایمنی غذا) و همچنین سایر طرح های ایمنی مواد غذایی مانند BRC یا IFS توسط انجمن های بین المللی به  رسمیت شناخته شده است. طرح صدور گواهینامه متعلق به بنیاد صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی است.

FSSC 22000  برای پاسخگویی به درخواست مشتری برای یک گواهی قابل شناخت که بر اساس آن، سیستم مدیریت ایمنی غذا قابل کنترل و تأیید گردد، ایجاد شده است. FSSC 22000 برای صدور گواهینامه سیستم های ایمنی غذا، که ضامن ایمنی محصولات در هنگام تولید اولیه محصولات حیوانی، تولید محصولات گیاهی فاسدشدنی، محصولات با ماندگاری طولانی و سایر مواد غذایی مانند مواد افزودنی است، تضمین شده است.برای مواد غذایی که شامل ویتامین ها و فرهنگ های زیستی، تولید غذای حیوانات و خوراک دام و تولید بسته بندی مواد غذایی، و اخیراً شامل خدمات تهیه غذا، خرده فروشی و عمده فروشی، حمل و نقل و ذخیره سازی است، گواهینامه FSSC 22000الزامی شده است.

مرجع صادر کننده گواهینامه FSSC 22000:

بر خلاف تصور کارفرمایان گواهینامه ISO 22000 با گواهینامه FSSC 22000 کاملا تفاوت دارد. گواهینامه ایزو 22000 توسط نهاد صادر کننده گواهینامه ISO  صادر می شود و استاندارد ایزو 22000 توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی  ISO تالیف شده و انتشار پیدا کرده است. گواهینامه FSSC 22000 توسط سازمان ابتکار ایمنی مواد غذایی GFSI تدوین و منتشر شده است. نهاد صادر کننده گواهینامه FSSC 22000 همان مرجع صادر کننده ایزو است با این تفاوت که، نهاد صادر کننده باید توسط انجمن GFSI تایید شده باشد.

گواهینامه FSSC 22000 باید توسط نهادی صادر شود که مورد تایید GFSI   باشد. از سالهای قبل انجمن ابتکار ایمنی مواد غذایی مراجعی را در ایران به عنوان نماینده گلچین کرده بود که از شرکت های متقاضی، حسابرسی به عمل می آورد و سپس گواهینامه FSSC 22000 مورد تایید GFSI صادر می شد.