گواهینامه Codex Alimentarius

 

C O D E X A L I M E N T A R I U S در مورد غذای ایمن برای همه افراد و در همه جااست.

تجارت بین المللی مواد غذایی از هزاران سال پیش تا به الان وجود داشته است ، اما تا مدتی پیش مواد غذایی اکثرا تولید ، فروش و مصرف محلی می شد. در طول قرن گذشته مقدار غذای مورد معامله بین المللی به طور بسیار چشم گیری افزایش یافته و همچنین مقدار و تنوع غذایی که قبلاً امکان پذیر نبوده است.

استانداردهای بین المللی مواد غذایی

استانداردهای بین المللی مواد غذایی ، دستورالعمل ها و کدهای عملی C O D E X A L I M E N T A R I U S به ایمنی ، کیفیت و انصاف تجارت بین المللی مواد غذایی کمک می کند. مصرف کنندگان می توانند به ایمنی و کیفیت محصولات غذایی که خریداری می کنند اطمینان داشته باشند و واردکنندگان نیز می توانند خاطرجمع باشند که غذایی که سفارش داده اند مطابق مشخصات آنها می باشد.

استانداردهای بین المللی مواد غذایی

استانداردهای بین المللی مواد غذایی ، دستورالعمل ها و کدهای عملی C O D E X A L I M E N T A R I U S به ایمنی ، کیفیت و انصاف تجارت بین المللی مواد غذایی کمک می کند. مصرف کنندگان می توانند به ایمنی و کیفیت محصولات غذایی که خریداری می کنند اطمینان داشته باشند و واردکنندگان نیز می توانند خاطرجمع باشند که غذایی که سفارش داده اند مطابق مشخصات آنها می باشد.

رفع موانع تجارت

محول کردن به استانداردهای ایمنی مواد غذایی Codex در توافق نامه سازمان تجارت جهانی در زمینه اقدامات بهداشتی و گیاهی قرارداد (SPS) بدین معناست که Codex بازتاب های گسترده ای را برای حل اختلافات تجاری دارا است. امکان دارد که از اعضای WTO که مایل به اعمال سختگیرانه تر از اقدامات ایمنی مواد غذایی هستند نسبت به آنچه که توسط Codex تعیین شده است استفاده شود تا این اقدامات را از نظر علمی توجیه کنند.

 

از زمان تأسیس در سال 1963 ، سیستم Codex به شکلی باز ، شفاف و فراگیر برای مقابله با چالش های نوظهور تکامل یافته است. تجارت بین المللی مواد غذایی سالانه 2000 میلیارد دلار است و میلیاردها تن مواد غذایی تولید ، و به بازار حمل می شود.

اصول کلی Codex Alimentarius

هدف :

Codex Alimentarius مجموعه ای از استانداردهای غذایی مورد قبول واقع شده بین المللی و متون مربوطه است که به روشی یکنواخت ارائه شده است. هدف این استانداردهای غذایی و متون مرتبط محفاظت از سلامت مصرف کنندگان و اطمینان دادن به آنها از شیوه های عادلانه در تجارت مواد غذایی است. انتشار Codex Alimentarius به منظور راهنمایی و ترویج تدوین و ایجاد تعاریف و الزامات مربوط به غذاها برای کمک به هماهنگی آنها و انجام این کار برای ساده تر کردن تجارت بین المللی است.

 

محدوده :

Codex Alimentarius حاوی استانداردهایی برای تمامی غذاهای اصلی ، چه فرآوری شده ، چه نیمه فرآوری شده و چه خام ، برای توزیع بین مصرف کنندگان است. مواد لازم برای فرآوری بیشتر به مواد غذایی باید تا حدی که برای دستیابی به اهداف Codex Alimentarius به عنوان تعریف شده ضروری است ، گنجانده شوند. Codex Alimentarius شامل مقررات مربوط به بهداشت غذا ، افزودنی های غذایی ، باقی مانده سموم دفع آفات و داروهای دامپزشکی ، آلاینده ها ، برچسب گذاری و ارائه ، روش های تجزیه و تحلیل و نمونه گیری ، بازرسی و صدور گواهینامه واردات و صادرات است.

 

ماهیت استانداردهای Codex

استانداردهای Codex و متون مرتبط جایگزین قوانین ملی نیستند. قوانین و شیوه های اداری هر کشوری حاوی مقرراتی است که لازم است آنها را رعایت کنیم.

استانداردهای Codex و متون مربوطه شامل ضرورت های مربوط به مواد غذایی است که با هدف اطمینان از مصرف کننده یک محصول غذایی با کیفیت و سالم عاری از تقلب ، برچسب گذاری شده و به درستی عرضه شده است. استاندارد Codex برای هر نوع غذا باید با قالب استاندارد، استاندارد Codex محصول مطابقت داشته باشد و ، در صورت لزوم ، شامل بخشهای ذکر شده در آن شود.

 

تجدید نظر در استانداردهای Codex

کمیسیون Codex Alimentarius و نهادهای فرعی آن عهد بسته اند تا در صورت لزوم استانداردهای Codex و متون مربوطه را مورد تجدید نظر قرار دهند تا از تطابق و انعکاس آنها با دانش علمی فعلی و سایر اطلاعات مربوطه اطمینان حاصل شود.

در صورت لزوم ، یک متن استاندارد یا مرتبط باید مطابق روشهای تدوین استانداردهای Codex و متون مرتبط مورد بررسی یا حذف قرار می گیرد.

هر یک از اعضای انجمن Codex Alimentarius مسئول شناسایی و عرضه هرنوع اطلاعات علمی جدید و در ارتباط با کمیته مربوطه است که ممکن است موجب تجدید نظر در استانداردهای موجود Codex یا متون مربوطه شود.