صادرات سنگ های ساختمانی

یکی از پرکاربرد ترین و رایج ترین مصالح ساختمانی، سنگ های ساختمانی هستند که از گذشته تا به امروز مورد استفاده فراوان قرار گرفته اند. در گذشته مردم برای ساخت امارات و سکونت گاه از سنگ های ساختمانی استفاده می کردند. ما به عنوان یکی از تامین و صادر کنندگان معتبر بین المللی سنگ ساختمانی آماده ایم تا مشاوره لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار داده و با بهره گیری از شبکه تولید کنندگان و معدن داران کاملا اختصاصی بهترین محصول را به شما عرضه نماییم.

امروزه با رشد علم و تکنولوژی علاوه بر سهولت در استخراج، کاربرد سنگ در صنعت ساختمان سازی و نماکاری ساختمان بسیار افزایش یافته است.

در بین تمامی مصالح ساختمانی، سنگ های ساختمانی دارای قابلیت های بسیار بالایی هستند که نمیشود آنها را با دیگر مصالح مقایسه کرد. از جمله قابلیت های سنگ، می توان به مقاومت بسیار بالا، جلا پذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو و ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشار بالا، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و غیره اشاره نمود.

سنگ ایران

ایران در رتبه بندی جهانی سنگ های ساختمانی و تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر کیفیت رنگ و تنوع سنگ در رتبه اول جهان قرار دارد. سهم کشور ایران در صادرات بازار جهانی سنگ طبیعی به طور میانگین تا ۱۵ درصد در سال می باشد. همچنان کارخانجات ایران به صادرات محصولات آماده از جنس سنگ نرم طبیعی ادامه می دهند. بسیاری از کارشناسان، سنگ ایران را جزو با کیفیت ترین سنگ های جهان ارزیابی می کنند. بخش بسیار بزرگی از صادرات محصولات سنگی آماده ایران مربوط به تایل ( TILE ) و اسلب (SLAB) و تراورتن ( travertine ) است. البته سنگ اونیکس را نباید فراموش کرد چراکه از گذشته تا به حال مشتری های خاص خودش را حفظ نموده است. کاربری سنگ اونیکس فراوان بوده و از آن جمله می توان به قالب های تایل، اسلب و محصولاتی برای دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان و تزیینات، شومینه و وان حمام اشاره نمود. در کل حجم محموله های صادراتی سنگ ایران بالغ بر ۱۰میلیون متر مربع در سال می باشد. 

کشور ایران سنگ های مرمریت ،گرانیت ، تراورتن و مرمر را تولید ، فرآوری و صادر می‌کند که این سنگ ها ، از با کیفیت ترین و متنوع ترین سنگ های طبیعی موجود در دنیا می باشند.

مهم ترین معادن سنگ ساختمانی در ایران

 

 قطب تولید و فراوری سنگ ایران ، استان اصفهان است که بیشترین سنگ و بیشترین تنوع را دارد.

 از مهمترین معادن سنگ ساختمانی ایران می‌توان به 44 % سنگ مرمریت، 25 % سنگ چینی، 20 % گرانیت ها، 10 % تراورتن و حدوداً 2 %  سنگ مرمر اشاره نمود.

استان های تولید کننده سنگ خام ( بر اساس میزان تولید ) شامل استان ذیل می باشد :

فارس، اصفهان، مرکزی، کرمان، لرستان، خراسان جنوبی، تهران، یزد، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین و همدان.

رایج ترین سنگ های ساختمانی در کشور ایران شامل سنگ های ذیل می باشد :

گرانیت، گابرو، ماسه سنگ ( شامل : ماسه سنگ آهکی، ماسه سنگ سیلیسی، ماسه سنگ اکسید آهن، ماسه سنگ دولومیتی )دیوریت، کوارتزیت، مرمریت، مرمر و تراورتن.

از انواع سنگ ساختمانی برای نماکاری، پوشش دیوار داخلی ساختمان، زیر سازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف استفاده می گردد. کاربرد هر کدام با توجه به موادی که از سنگ ها تهیه می شود متفاوت است و هر کدام با توجه به خصوصیات سنگ، ویژگی های خاص خود را دارند.

انواع سنگ های ساختمانی

گرانیت(granite)

سنگ گرانیت یکی از انواع پر کاربرد سنگ در ساختمان است که در کف، دیوار و پله کاربرد دارد. این نوع سنگ دارای بافتی با دانه های متوسط تا درشت بوده و کانی های موجود در آن، به رنگ های گوناگونی از صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی مشکی نیز یافت می شود. گرانیت جزو سنگین ترین سنگ ها به شمار میرود و دارای استحکام و مقاومت زیادی می باشد و در شهرهایی همچون همدان، بروجرد، مشهد، نطنز، گیلان، نهبندان یزد، زنجان، خرمدره، طوس، و ….  یافت می‌ شود.

 قابل ذکر است که این سنگ نه تنها می تواند در مقاوم سازی ساختمان نقش مهمی ایفا کند بلکه به دلیل تنوع رنگ، به عنوان عاملی جهت زینت بخشیدن به بناهای مختلف نیز کاربرد دارد. علاوه بر استفاده فراوان از سنگ گرانیت در داخل کشور، این کالا از مهمترین سنگ‌ های صادراتی ایران نیز محسوب می گردد.

مزایای سنگ گرانیت :

 • استحکام و مقاومت بالا
 • مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی
 • زیبایی و سطح یکدست: سنگ گرانیت برخلاف تراورتن دارای سطحی با طرح کاملاً یکدست می باشد.

رنگ های سنگ گرانیت :

بطور کلی از نظر رنگ ، گرانیت را می توان به چهار دسته ذیل تقسیم نمود :

معایب سنگ های گرانیت :

 • قیمت نسبتا بالا
 • تشعشعات مضر برای بدن انسان
 • وزن بالا و چسبندگی پایین
 • عایق نبودن برای صدا و حرارت
 • زنگ زدگی در برخی سورت ها

سنگ مرمریت (marbel)

این سنگ از انواع سنگ های آهکی دگرگون شده بوده و به دلیل فرج و خلل کمتری که نسبت به سنگ های تراورتن دارد، مقاومت نسبی و وزن بیشتری داشته و نسبت به سنگ های گرانیتی، مقاومت و وزن کمتری دارد.

با توجه به وجود معادن فراوان این سنگ، می توان سنگ مرمریت را با قیمت مناسب و تنوع فراوان تهیه کرد. در اغلب سنگ های مرمریت، طرح خطوط بسیار زیادی را می توان مشاهده نمود که این خطوط به هیچ وجه قابل لمس و حس کردن نبوده و باعث زیباتر شدن آن شده اند. سنگ مرمریت از شبیه ترین سنگ ها به تراورتن بوده و راه تشخیص آن برای افراد غیر متخصص از پشت سنگ ( پشت قسمت ساب خورده ) می باشد.

 مجموعه معادن مرمریت کشور حدود ۶۵۲ معدن است که بیشترین آن با سهمی حدود ۱۶۳ معدن در استان اصفهان قرار دارد. استان فارس با ۷۶، خراسان‌رضوی با ۶۷ و کردستان با ۵۱ معدن در رتبه‌ های بعدی قرار دارند.

قطب های سنگ مرمریت را بر اساس نقشه پراکندگی معادن میتوان مرکز، جنوب، شمال شرق و غرب ایران در نظر گرفت؛ استان فارس از نظر کیفیت سنگ مرمریت، رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده و مستقیماً عمده سنگ های مرمریت این استان توسط تجار خارجی مورد خرید انحصاری قرار گرفته و جهت فرآوری به خارج از کشور انتقال داده می شود.

مزایای سنگ مرمریت :

 • زیبایی و تنوع رنگ و طرح
 • سطح تقریبا یکدست و یکنواخت تر نسبت به تراورتن
 • قیمت مناسب
 • مقاوم در برابر شرایط قلیایی

معایب سنگ های مرمریت :

 • با قرار گرفتن در معرض رطوبت به صورت مداوم، خوردگی و فرسایش در سطح ایجاد می شود.
 • در برخی از انواع این سنگ، در صورت استفاده از نوع ساب خورده آن به عنوان کفپوش، سطح سنگ در برابر خط و خش از استقامت خوبی برخوردار نخواهد بود.
 • احتمال یخ زدگی و شکست لایه های بیرونی در بیشتر نمونه‌ های این سنگ.

کیفیت سنگ های مرمریت :

 از جمله سنگ های پرفروش می توان به سنگ مرمریت اشاره نمود. اکثر سنگ های آهکی در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت پایینی دارند و سنگ های مرمریت نیز در بیشتر نمونه‌ ها از این موارد مستثنا نیستند، اما در صورتی سنگ مرمریت بیشترین مقاومت را خواهد داشت که میزان رگه‌های آن کمتر باشد و به همین دلیل خرید سنگ های با رگه کمتر می‌تواند مناسب ترین انتخاب باشد .

انواع سنگ های مرمریت :

با توجه به نمونه های استخراج شده سنگ های مرمریت و همچنین معادن آنها در کشور و نیز تنوع در ساختار طرح و رنگ این سنگ ، می توان آنها را در موارد زیر گروه بندی نمود:

سنگ تراورتن(travertine)

سنگ تراورتن از جمله سنگ های رسوبی تشکیل شده از رسوبات چشمه های آب گرم است که دارای ظاهری بسیار زیبا بوده و کاربری آن نمای ساختمان های مسکونی و اداری می باشد و همواره به عنوان یکی از سنگ های شناخته شده و بسیار پرطرفدار در سراسر جهان محسوب می گردد.

 هم اکنون ۵۲ معدن فعال تراورتن در ایران موجود بوده و ۲۴ معدن فعال آن تحت پوشش انجمن صاحبان معادن سنگ فعالیت می نمایند. محلات از توابع استان مرکزی دارای بزرگترین ذخایر تراورتن خاورمیانه است و این شهرستان به عنوان کانون تولید سنگ ۵۰ درصد کل ماده معدنی تراورتن ایران را تولید می نماید .

 یکی از بهترین انواع این سنگ، تراورتن عباس آباد است چرا که از نظر وجود معدن و گستردگی، نسبتا فراوان بوده و در رنگ ها و طرح های مختلف قابل مشاهده است و با توجه به نحوه راستای برش، تراورتن در دو نوع کلی موج دار و بدون موج موجود می باشد. بیشترین تنوع این سنگ نیمه شفاف بوده و گونه‌ های شفاف و براق آن بسیار کمیاب است.

شکل ظاهری و رنگ تراورتن :

 این سنگ در رنگ های سفید، شکلاتی، کرم روشن و تیره، زرد، قرمز و لیمویی در طبیعت یافت شده و در رنگ های قهوه ای و سیاه در صنعت سنگ سازی قابل تولید هستند. تراورتن از حفره‌ ها و تخلخل های بسیار زیادی تشکیل شده و به عنوان عایقی مناسب در برابر صوت و حرارت عمل می نماید. این سنگ جهت نمای خارجی ساختمان، دارای خواهان بسیاری است و از اصلی ترین دلایل آن مقاومت و استحکام بسیار بالای این سنگ در برابر گرما، باد و باران های شدید است.

معادن موجود سنگ تراورتن :

 از جمله معادن تراورتن در ایران می توان معدن عباس آباد، حاجی آباد، آذرشهر، دره بخاری، ابیانه، کاشان، اسکو، بوکان، ترشاب، تکاب، تفرش، میاندوآب، ونگوک همدان، زنجان و… اشاره نمود.

مزایای سنگ تراورتن :

 • قابل توجه ترین و از اصلی ترین مزایای خرید سنگ تراورتن، در دسترس بودن و قیمت بسیار مناسب آن می باشد.
 • سطح خارجی این سنگ در برابر سرمای شدید به شدت مقاوم بوده و ایجاد ترک، خورد شدگی و ریزش نخواهد کرد.
 • سنگ تراورتن به دلیل نگه داشتن سرما و خنکی در لایه سطحی خود، انتخابی کاملا مناسب به منظور پوشاندن فضای داخلی استخرهای بزرگ و کوچک و مکان های نسبتاً گرم است.
 • تخلخل و حفره های فراوان در سطح این سنگ، باعث شده تا استفاده از آن به عنوان پوشاننده کف و راهروها بسیار مناسب بوده و احتمال لیز بودن و لغزندگی را به نزدیک صفر برساند.
 • در برابر ساییدگی، رنگ رفتگی، پریدگی و شکستگی بسیار مقاوم بوده و استحکام خیلی زیادی ایجاد می گردد.
 • از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار است.

معایب سنگ تراورتن :

 • مقاومت کم در برابر شرایط اسیدی
 • احتمال خردشدگی و شکستگی در سرمای شدید از دیگر ایرادات اصلی سنگ تراورتن می باشد( البته این مورد با رزین تا حد زیادی برطرف شده است )
 • از دیگر معایب قابل توجه این سنگ یکنواخت نبودن و طیفی بودن رنگ های داخل سنگ تراورتن است.

سنگ مرمر(marbel)

سنگ مرمر از دگرگونی سنگ آهک تشکیل شده است. این کانی دارای بلورهای درشت و مشخص یا به صورت توده های دانه ای می باشد که با ارزش ترین مشخصه آن خلوص بالا و شفافیت ( برعکس مرمریت که شفافیت ندارد ) و همین دلیل قیمت این سنگ را نسبت به سنگ های دیگر بالاتر برده و نیز از نظر زیبایی، جلا پذیری و شفافیت دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد.

بهترین و گرانترین سنگ ساختمانی و تزیینی در دنیا، سنگ مرمر می باشد که در رنگ ها و طرح های طبیعی و متنوعی در معادن ایران وجود دارد. سنگ مرمر به دلیل زیبایی منحصر به فرد و کیفیت بالای خود معمولا به شکل سنگ های یک تکه ی بزرگ ( اسلب ) برش داده شده و بیشتر آن به کشورهای دیگر صادر می گردد. 

خصوصیات برجسته ی سنگ مرمر :

حلالیت، مقاومت، سختی، قدرت، رنگ، باف، تخلخل

 سختی سنگ های مرمر ۳ الی ۴ می باشد البته بایستی به این نکته اشاره نمود مرمر هایی که از کوارتز تشکیل شده باشند نسبت به مرمر های کلسیتی از سختی بالاتری برخوردار می باشند.

معادن مرمر موجود در ایران :

در مکان هایی از ایران معادن مهمی از مرمر وجود دارد که از شاخص ترین این مکان ها عبارت اند از :

سنگ دیوریت (Diorit)

 سنگ دیوریت، سنگی آذرین نفوذی بوده  و عموماً برنگ خاکستری یا خاکستری تیره است و حتی می توان به رنگ مشکی یا مایل به آبی، مایل به خاکستری و خاکستری مایل به سبز نیز وجود داشته باشد. سنگ دیوریت از دوام و استحکام بالایی برخوردار بوده و از این رو اغلب به عنوان یک ماده پایه در ساخت جاده ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ کوارتزیت(quarzite)

کوارتزیت نوعی سنگ دگرگون و بسیار سخت است. کوارتزیت عموماً به رنگ های قهوه ای سوخته، سفید تا خاکستری، صورتی تا قرمز، زرد و نارنجی نیز وجود داشته که به دلیل وجود دیگر ناخالصی‌ ها در این سنگ است. کوارتزیت از انواع سنگ های ساختمانی با ظاهری شبیه مرمریت ولی دارای مقاومت بالاتر و مشابه گرانیت ولی سختی بالاتر از آن است. قیمت این سنگ، پائین تر از سایر سنگ ها است .در مقایسه با سنگ های دیگر ، سنگ کوارتزیت در برابر عوامل محیطی همچون : سرما، گرما، مواد اسیدی و ساییدگی دارای مقاومت بیشتری بوده و در اثر گذشت زمان از بین نمی رود. غالبا سنگ کوارتزیت، با سنگ گرانیت به اشتباه گرفته می‌ شود ولی باید دانست که این سنگ از گرانیت بسیار سخت‌ تر و دارای ظاهری زبر و بلوری  است. یکی از مزیت‌ های بسیار برجسته این سنگ، قیمت مناسب و پایین آن می باشد.

سنگ گابرو (gabro)

 این سنگ از جمله سنگ های آذرین درونی است که دارای رنگ تیره و بافت درشت می باشد. رنگ‌ سنگ گابرو سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز بوده که با صیقل کاری جلوه ای بی نظیر پیدا می نماید. این سنگ از جمله سنگ هایی است که در ساخت کانتر، کابینت، کاشی، کف، نما و تزئین ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در برابر هوازدگی دارای مقاومت بالایی است و همین دلیل باعث شده تا از این سنگ برای نماکاری ساختمان و کف پوش استفاده گردد.